_Метатор_ е дума, измислена и използвана от Боб Бойко в книгата му "Content Management Bible":http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~ogi/blog/archives/129-Content-Management.... Това е длъжност, която се грижи за метаинформацията в съдържание, а не за самото съдържанието. За по-голяма яснота: _редакторът_ се грижи за оформлението на съдържанието, а _авторът_ - за самото съдържание. Лесен начин за обяснение на работата е метатора е добавяне на XML тагове към съдържанието, например препратки.
Защо споменавам метатора? Просто защото тази роля е важна в "очаквания Web 2.0":http://www.digital-web.com/articles/web_2_for_designers/ , за който "вече писах по друг повод":http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~ogi/blog/archives/134-.html. Книгите и изобщо хартиените носители някак си предполага някаква собствена завършеност, докато в Web 2.0 се поставя голям акцент върху свързаността на документа с останалата част от Мрежата. Свързаността някак си добавя документиран _смисъл_ на _съдържанието_, машинно "осмисляне". Не че без метаинформация съдържанието няма смисъл, но този смисъл е в главата на четящия, който свързва съдържанието със своя мисловен свят, докато явно добавените връзки позволяват посредствените машини да свързват съдържанието с други съдържания в Мрежата.
Иначе сравнително добре отработена е "изработката на _форма_":http://www.digital-web.com/types/design_in_theory_and_practice/ на съдържанието.