Като ученик и студент ходих на олимпиади по информатика. Най-много ми харесваше, че отивахме в различни градове и състезанията бяха малки екскурзии. Имах своите бляскави моменти, но общо взето бях недоволен от представянията си - все нещо недоразбирах - от това се оплакваха и много други участници :-)
Днес накратко си поговорихме с Красимир Манев за едно състезание. Сега участниците в състезанията по програмиране стабилно намаляват, а четейки "cs-club":http://debian.fmi.uni-sofia.bg/pipermail/cs-club/ се вижда, че всеки е зает с нещо и накрая става невъзможно да се определи общоприемлива дата за състезание.
Преди повече от 10 години алгоритмите бяха почти всичко в програмирането. Сигурно защото потребителите на системите са били или пак програмисти, или оператори, които могат да си позволят подробното изучаване на системите. Сега с масовото използване на компютрите алгоритмите съставят много малка част от системите. Центърът е вече Потребителят/Интерфейсът, а не Програмистът/Алгоритъмът. Дизайн, съвместимост, компоненти вече имат много по-голямо значение. Оценяването на всичко това обаче е субективно, а не "обективно" и числово, както алгоритмите. Е, косвено може да се използват финансовите резултати, но това не е съвсем адекватно и е друга тема :-)
Връзката на всичко това с НОИ е, че новите олимпиади, като "Олимпиада по Информационни Технологии":http://edusoft.fmi.uni-sofia.bg/, по необходимост имат субективно оценяване. Това има важни следствия, обаче ще спра дотук :-)
Comments
Състезание по уеб програмиране
Submitted by Бележки на Огня... (not verified) on
Преди дни споменах, че олимпиадите за ИТ, изключвайки алгоритмите, трудно се поддават на обективна числова оценка. Е, все пак има начини, как